Cizrna – proč je důležitá v dietě

08.05.2023

Cizrna je významnou součástí tradičních jídelníčků po celém světě a nabízí mnoho výhod pro zdraví. V dietě je cizrna vhodným zdrojem rostlinné bílkoviny, vlákniny a řady důležitých živin, jako jsou vitamíny skupiny B, železo a hořčík. 

 

Konzumace cizrny může být prospěšná pro snižování hladiny cholesterolu v krvi a také pro kontrolu hladiny cukru v krvi, což může být důležité pro lidi s diabetem. Cizrna může pomoci i s trávením a snižováním zánětlivých procesů v těle.

cizrna a dieta

 

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit cizrnu do své stravy. Může být součástí polévek, salátů, nádivky, ale také se dá použít jako základ pro hummus nebo jako náhrada masa v vegetariánských jídlech. Cizrna může být konzumována syrová, vařená nebo pečená a lze ji zakoupit v konzervách nebo sušenou.

 

Je však důležité mít na paměti, že cizrna obsahuje fytáty, což jsou látky, které mohou snižovat vstřebávání některých minerálů v těle. Proto je doporučeno namáčet cizrnu před vařením a důkladně ji opláchnout.

 

Celkově je cizrna je skvělou volbou pro zdravou a vyváženou stravu. Má vynikající nutriční hodnoty, mnoho zdravotních výhod a je velmi všestranná v kuchyni. Pokud se tedy snažíte zlepšit svou stravu, určitě zařaďte cizrnu do vašeho jídelníčku. U nás se s cizrnou setkáte např. 16. 5. 2023 v hutné rajčatové polévce s cizrnou.