Jezte zdravě během Vánoc

15.12.2021

Nezakazujte si dobroty, které nám vánoční stůl přináší. Byla by to škoda. Jedná se přece o výjimečné okamžiky. V průběhu celého kalendářního roku se stravujete racionálně, dostatečný energetický výdej jistě podporujete pravidelnými tréninky.

Krátkodobé navýšení energetického příjmu v době Vánoc se na vás nemůže výrazněji podepsat. Spíše než kvantitě stravy se věnujte její kvalitě a pestrosti. V malých množstvích zařaďte do svátečního jídelníčku potraviny a jídla, ke kterým se v ostatních obdobích roku běžně nedostanete.

Dodržujte o Vánocích pravidelný stravovací rytmus. Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy, jako jsou například vánoční kuba, jablka se skořicí, sušené švestky, rybí polévka nebo jiné pokrmy z ryb. A na ty bychom určitě neměli zapomínat!

Pokud sníte například více sladkostí, musíte následně ubrat u svačiny či večeře, nebo zvýšit energetický výdej – procházkami nebo cvičením.

 

Všeho s mírou. Lidský organismus je vybaven dokonalými mechanismy, které jej chrání před přetížením. Před nadměrnou zátěží psychického a fyzického stresu, i před nadbytečným příjmem živin a kalorií. Přesáhne-li konzumace potravin přirozenou mez, tělo se včas ohlásí. Pravdou je, že mnozí lidé tyto signály ignorují (často i v běžné dny) a zatěžují svůj organismus nadbytečnými dávkami tuků, sacharidů, bílkovin, cholesterolu, soli či alkoholu.

 

Všechny pokrmy si opravdu užívejte. Konzumujte je v poklidném tempu, dlouho je žvýkejte, konverzujte při jídle se spolustolovníky. Čím pomaleji budete jíst, tím menší množství jídla budete potřebovat k vyvolání pocitu sytosti. Ke každému jídlu přidávejte velkou porci zeleniny nebo ovoce, nejlépe v podobě předkrmu před hlavním chodem. Jsou bohaté na vodu a vlákninu, čímž pomohou objemově zaplnit žaludek, který následně nedokáže pojmout tolik, energeticky bohatších, potravin.

 

Stravujte se pravidelně. I o vánočních svátcích se snažte udržet pravidelný stravovací režim. Výjimkou snad bude jen Štědrý den. Od 25. prosince však opět najeďte na klasiku – snídaně, (dopolední svačina), oběd, odpolední svačina, večeře. Pohlídejte si mezi jídly vhodné časové intervaly, které udrží chod metabolismus ve vysokých otáčkách, udrží také na uzdě vaše chutě a zabrání nárazové konzumaci velkého objemu jídla. Pravidelným stravovacím režimem snadno udržíte svůj jídelníček v přijatelných mezích a sváteční dny si vskutku, bez výčitek svědomí, užijete.

 

Hýbejte se. Je velmi pravděpodobné, že kalorický příjem v období od 24. do 31. 12., přesáhne vaši běžnou úroveň. 20-30% navýšení energetického příjmu se však vůbec nemusí odrazit na stavu vašich vlastních energetických zásob. Pro srovnání poměru mezi příjmem a výdejem, jednoduše vedle jídla přidejte také více pohybu. Konec roku, který většinou trávíme v podobě pracovního volna, nám poskytuje ideální časové možnosti pro navýšení fyzické aktivity. Stačí začít delší procházkou na čerstvém vzduchu.

Kdyby se však přece jenom podařilo nějaké tukové zásoby navýšit, rádi Vás opět přivítáme mezi svými zákazníky.

Všem našim zákazníkům a spolupracovníkům přejeme příjemné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a vše nejlepší do roku 2022.

 

Kolektiv firmy Vaše krabičky